Μαθητική Πύλη

ΚΕΙΜΕΝΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ – Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΑΝΝΑ ΦΡΑΝΚ (1929 – 1945)

ΑΠΟ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ ΦΡΑΝΚ

Θα μπορέσω, ελπίζω, να σου εκμυστηρευτώ ένα σωρό πράγματα, κάτι που δεν έχω κάνει ακόμα

ποτέ με κανέναν, κι ελπίζω ότι σ’ εσένα θα βρω ένα μεγάλο στήριγμα.”

12 Ιουνίου 1942

Η οικογένεια της Άννας, μαζί με τέσσερις ακόμα οικογενειακούς φίλους, κρύβονταν από τους Γερμανούς κατακτητές σε ένα σπίτι στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας για δύο χρόνια (από τον Ιούλιο του 1942 έως τις 4 Αυγούστου 1944, όταν τους συνέλαβαν). Η Άννα, όπως και η αδερφή της, Μάργκοτ, πέθανε από επιδημία τύφου στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Μπέργκεν – Μπέλσεν.

ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ:

σελίδα 49

επιδοκιμάζω = συμφωνώ, εγκρίνω τις αποφάσεις ή τις πράξεις κάποιου (αντώνυμο: αποδοκιμάζω)

ιδεώδες = ανώτερη και απόλυτη ιδέα (π.χ. το δημοκρατικό ιδεώδες)

αποδιοπομπαίος τράγος = αυτός στον οποίο ρίχνουν τις ευθύνες, εξιλαστήριο θύμα

επίπληξη (< επιπλήττω) = παρατήρηση με αυστηρό ύφος

φθονώ > ΑΟΡ: φθόνησα = ζηλεύω έντονα κάποιον για συγκεκριμένο λόγο >φθόνος

βάναυσα = με βιαιότητα, με σκληρότητα

σαρκαστικός = αυτός που κοροϊδεύει, ειρωνεύεται κάποιον με σκοπό να τον πληγώσει

αρμόδιος = αυτός που μπορεί να αποφασίζει για κάποιον/κάτι λόγω θέσης ή ειδικότητας

σελίδα 50

παραβλέπω τα ελαττώματα κάποιου = κάνω πως δεν τα βλέπω,τα αγνοώ

μάταια = άσκοπα, χωρίς ελπίδα να υπάρξει θετικό αποτέλεσμα

συνετή = που ενεργεί μετά από σκέψη

αναπάντεχος = απρόσμενος, που δεν τον περιμένεις

ιδανικό = ανώτερος στόχος πνευματικού ή ηθικού χαρακτήρα

=================================================================================

Είδος κειμένου: Ημερολόγιο – Χαρακτηριστικά:

1. στο ημερολόγιο καταγράφονται κυρίως γεγονότα της προσωπικής ζωής του συγγραφέα και ατομικά προβλήματα, ενώ δεν αποκλείονται πληροφορίες για τη δημόσια ζωή της εποχής του

2. δεν γράφεται για να δημοσιευτεί ή για να διαβαστεί από άλλα πρόσωπα, γι’ αυτό και η γραφή είναι συχνά συνθηματική

3. έχει εξομολογητικό ύφος και περιέχει σκέψεις, συναισθήματα, προσωπικές κρίσεις του συγγραφέα

4. ο συγγραφέας προσδιορίζει το χρόνο των γεγονότων γράφοντας την ημερομηνία

Ειρωνεία = σχήμα λόγου στο οποίο ο συγγραφέας χρησιμοποιεί λέξεις ή φράσεις με περιεχόμενο αντίθετο απ' αυτό που έχει στο νου του, με στόχο να δώσει αστείο ή χλευαστικό τόνο στο λόγο του. Πίσω από την ειρωνεία κρύβεται η απογοήτευση και η αγανάκτηση των προσώπων για τα όσα συμβαίνουν. Π.χ. : Ωραία τα κατάφερες! (αντί : έφερες άσχημο αποτέλεσμα)

Σε ποιο σημείο του αποσπάσματος που έχουμε από το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ υπάρχει ειρωνεία και τι δείχνει για τα συναισθήματά της;

ΕΡΓΑΣΙΕΣ:

1. Να χωρίσετε το κείμενο σε τρεις θεματικές ενότητες και να γράψετε εναν τίτλο για καθεμιά.

2. Να υπογραμμίσετε στο κείμενο χωρία στα οποία η Άννα φαίνεται σκληρή απέναντι στους δικούς της.

3. Καταγράψτε τις μεταφορές που θα βρείτε α) στην 4η, 5η & 6η παράγραφο της σελ. 49 - β) στις δύο τελευταίες παραγράφους της σελ. 50.

4. Ποιες συναισθηματικές ανάγκες έχει η Άννα και από ποιο πρόσωπο προσδοκά να τις καλύψει”;

5. Να βρείτε στο κείμενο στοιχεία που μας βοηθούν να καταλάβουμε ότι πρόκειται για ημερολόγιο.

6. Αφηγηθείτε το περιστατικό, το οποίο καταγράφει στην αρχή του αποσπάσματος η Άννα, έτσι όπως θα το κατέγραφε στο δικό της ημερολόγιο η Μάργκοτ / η μητέρα.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 29 Μάιος 2017 18:44

bottom

Σύνδεση διαχειριστή

Αναζήτηση

Εκτεταμένη διαχείριση

bottom

Με την υποστήριξη του Joomla!. Designed by: Tribeca WordPress Theme  Valid XHTML and CSS.