lemonde3

Την Παρασκευή 12-4-2024 στα πλαίσια της δράσης του 4ου Γυμνάσιου Αργυρούπολης με θέμα «Οι διατροφικές συνήθειες  των μαθητών του σχολείου μας» μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ Τάξης και με τις καθηγήτριες τους Χατζηγεωργίου Π,Τσανά Ειρ, Τουλιοπούλου Ελ,Ζάκκα Ν  επισκέφθηκαν τη σχολή μαγειρικής LE MONDE , παράρτημα στην Ελλάδα τής Γαλλικής Σχολής Γαστρονομίας και Τουρισμού “Le Monde”.Ενημερώθηκαν από την διατροφολόγο της Σχολής κα Τσιρδήμου  για την μεσογειακή και την  υγιεινή  διατροφή καθώς επίσης και για τις διατροφικές συνήθειες των εφήβων.

Ακολούθησε μια εποικοδομητική συζήτηση μεταξύ μαθητών και καθηγήτριας.Οι μαθητές αποκόμισαν γνώση για την επιλογή ποιοτικών Προϊόντων και την ένταξη αυτών στο καθημερινό τους γεύμα.Στο τέλος τους προσφέρθηκε μια μπάρα σνακ παρασκευασμένη από τον chef της σχολής και τους επιδόθηκε η συνταγή.