anapiria 1 768x385matia1

Στις 7-3-2024 οι μαθητές της Γ΄τάξης παρακολούθησαν  το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Δες τη Ζωή Με Άλλα Μάτια» που υλοποιεί η  ΑΜΚΕ,  «Με Άλλα Μάτια» στα σχολεία , με στόχο την εξοικείωση των μαθητών και μαθητριών με τη διαφορετικότητα.
O κ Παναγιώτης Πιτσινιάγκας άτομο με κινητική αναπηρία  συντόνισε  έναν ελεύθερο διάλογο με τους μαθητές και τις μαθήτριες. Μαζί, προσέγγισαν βιωματικά την πραγματικότητα της αναπηρίας, της συμπερίληψης και της μοναδικότητας του κάθε ατόμου.
Αυτή η αλληλεπίδραση και αλληλοκατανόηση είναι προϋποθέσεις για την αλλαγή στάσης και νοοτροπίας σχετικά με τη διαφορετικότητα, την αναπηρία και τον κοινωνικό αποκλεισμό.
Το πρόγραμμα καλύπτει τη σύγχρονη ανάγκη δημιουργίας μιας συμπεριληπτικής κοινωνίας από το σχολείο.