Από τις αρχές του έτους 1998 το σχολείο μας έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα ΣΕΠΠΕ (Σχολεία Εφαρμογής Πειραματικών Προγραμμάτων Εκπαίδευσης) Αναδιάταξη του σχολικού χώρου και λειτουργεί από τότε σύμφωνα με αυτό.
Έτσι το κάθε μάθημα έχει την
αίθουσα διδασκαλίας του και κάθε παιδί το ερμάριο του.

Συγκεκριμένα:

Από τις αρχές του έτους 1998 το σχολείο μας έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Σχολεία Εφαρμογής Πειραματικών Προγραμμάτων Εκπαίδευσης (ΣΕΠΠΕ) και έχει εφαρμοστεί η Αναδιάταξη του σχολικού χώρου. Το πρόγραμμα είχε χρηματοδοτηθεί από το 2ο ΚΠΣ με περισσότερα από 25.000.000 δρχ από  Κοινοτικούς και Ελληνικούς πόρους .

Με την αναδιάταξη του σχολικού χώρου οι αίθουσες διδασκαλίας από «αίθουσες τμημάτων» μετατράπηκαν σε «αίθουσες μαθημάτων».

Έτσι το κάθε μάθημα έχει την αίθουσα διδασκαλίας του με τον κατάλληλο εξοπλισμό, αλλά και το αντίστοιχο εκπαιδευτικό υποστηρικτικό υλικό που έκτοτε εμπλουτίζεται και ενισχύει τη διδασκαλία του μαθήματος.

Αίθουσες γνωστικών περιοχών αντίστοιχων μαθημάτων.

1. Αίθουσα Μουσικής

2. Αίθουσα Φιλολογικών μαθημάτων (Ι)

3. Αίθουσα Φιλολογικών μαθημάτων (ΙΙ)

4. Αίθουσα Ξένων Γλωσσών (Ι)

5. Αίθουσα Ξένων Γλωσσών (ΙΙ)

6. Αίθουσα Κοινωνικών Επιστημών

7. Αίθουσα Μαθηματικών (Ι)

8. Αίθουσα Μαθηματικών (ΙΙ)

9. Αίθουσες Ένταξης

Εργαστήρια

1.  Πληροφορικής

2.  Φυσικής «Αρίσταρχος ο Σάμιος»

3.  Χημείας

4.  Βιολογίας

5.  Τεχνολογίας

6.  Καλλιτεχνικών

7.  Αίθουσα -  ΣΕΠ (Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού)-Ένταξης

Κλειστό Γυμναστήριο - Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων

Το σχολείο πέρα από τους χώρους της αυλής διαθέτει από το 2003. άριστη αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων - κλειστό Γυμναστήριο, η δημιουργία του οποίου χρηματοδοτήθηκε από τον Οργανισμό Σχολικών Κτηρίων και στο οποίο μεταβαίνουν οι μαθητές στις ώρες Γυμναστικής.Επίσης χρησιμοποιείται  για το μάθημα  γυμναστικής  το γήπεδο 5Χ5 και  ανοικτό στάδιο.

Αίθουσα Εκδηλώσεων

Αίθουσα Μουσικής

Αίθουσα Βιολογίας

Αίθουσα  Λογοτεχνίας