via9da

Το 4ο Γυμνάσιο Αργυρούπολης, την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024,  σε συνεργασία με το  Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Εργαστηρίου ΜΕΚΘΕΜΕ του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και τον Δήμο Ελληνικού – Αργυρούπολης, συμμετείχε στην Πανελλήνια Δράση «Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια». Οι μαθητές αφού συγκεντρώθηκαν στον εξωτερικό χώρο του Δημαρχείου, παρουσίασαν τα εικαστικά δρώμενα και τις δημιουργίες τους και συμμετείχαν στο ταυτόχρονο σπάσιμο των μπαλονιών, συμβολίζοντας το σπάσιμο της σιωπής, απέναντι σε κάθε μορφή βίας. Σκοπός της δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών, των μελών της σχολικής κοινότητας και της ευρύτερης κοινωνίας κατά της βίας στο σχολείο αλλά και σε άλλα θεσμικά πλαίσια.