Στις 23 Ιανουαρίου 2024 στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, οι μαθητές της Γ’ τάξης επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων. Η επίσκεψη περιλάμβανε ξενάγηση στους χώρους της Βουλής καθώς και ξενάγηση στην έκθεση:   «Αντικρίζοντας την Ελευθερία! Στη Βουλή των Ελλήνων, δύο αιώνες μετά», στην αίθουσα Βενιζέλου. Τέλος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα μέρος της συνεδρίασης της ολομέλειας, καθώς πραγματοποιούνταν συζήτηση του νομοσχεδίου για την επιστολική ψήφο, στα πλαίσια του νομοθετικού έργου. Στο τέλος της ξενάγησης, οι μαθητές περιηγήθηκαν στους χώρους του μνημείου του Άγνωστου Στρατιώτη, του Εθνικού κήπου και του Ζάπειου Μεγάρου. Ήταν μια ξεχωριστή επίσκεψη που ικανοποίησε μαθητές και εκπαιδευτικούς.