Ψυχολόγος του Σχολείου μας

Βρίσκεται στο σχολείου κάθε Παρασκευή.
Υπάρχει η δυνατότητα να συνομιλεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες που επιθυμούν να την συναντήσουν, χωρίς αυτό να απαιτεί την συναίνεση των γονιών τους.

logo iliotropio 100x73

Κέντρο πρόληψης Δήμου Ελληνικού-Αργυρούπολης

Το κέντρο πρόληψης δραστηριοποιείται με στόχο την πρωτογενή πρόληψη και την ευαισθητοποίηση της κοινότητας στη φιλοσοφία της πρόληψης και της προαγωγής υγείας ως σημαντική αξία ζωής.

Στόχος των προγραμμάτων πρόληψης είναι η δημιουργία ενός θετικού περιβάλλοντος που να στηρίζει και να διευκολύνει τους ανθρώπους, έτσι ώστε να ενισχύεται η αυτοπεποίθησή τους και το ενδιαφέρον τους να «γνωρίσουν» τον εαυτό τους.

Απευθύνεται σε κάθε δημότη με αίτημα προσωπικής βοήθειας: ψυχολογικής υποστήριξης και αντιμετώπισης προσωπικών δυσκολιών.

Γραμμή SOS 1056 για παιδία εφήβους γονείς.

Μέσω της Γραμμής SOS 1056 παιδιά, έφηβοι και γονείς βρίσκουν ΑΜΕΣΑ ανθρώπους να τους ακούσουν και να δράσουν ώστε να προσφέρουν την στήριξη που χρειάζεται σε κάθε μία περίπτωση. Η γραμμή λειτουργεί 24 ώρες την ημέρα 365 ημέρες το χρόνο δωρεάν από σταθερό, κινητό και καρτοτηλέφωνο και στηρίζεται από προσωπικό της Μη κυβερνητικής οργάνωσης το «Χαμόγελο του Παιδιού».

Cyberkids   γραμμή 11188

cyberkids

Ας δούμε μαζί κάποια tips για το πώς μπορείς να είσαι ασφαλής στο διαδίκτυο!!! Αλήθεια τι λέει η ειδικός σχετικά με όλα αυτά;
Αν σου παραβιάσουν το λογαριασμό τι πρέπει να κάνεις;Είδες τις φιλικές συμβάσεις μαζί με τους γονείς σου;Ξέρεις πώς μπορείς να δουλέψεις στη ΔΙΔΗΕ;